Rühesség a kutya leggyakoribb bőrbetegsége?
Rühesség: A kutyák egyik leggyakoribb bőrbetegsége, amelyet paraziták okoznak. Ezek a paraziták, a rühatkák, a kutya bőrében élnek és táplálkoznak, viszketést, irritációt és gyulladást okozva, tünetei a következők lehetnek:
- Viszketés: A kutya intenzíven vakarózhat, nyalogathatja magát és akár a bőrét is megsértheti.
- Helyi szőrhullás: A szőr hullása foltokban vagy általános lehet.
- Bőrpír: A bőr vörös, duzzadt és irritált lehet.
- Pelyhesedés: A bőrön pelyhek vagy kérgek képződhetnek.
- Sebek: A kutya bőre a vakarózás és a nyalogatás miatt megsérülhet.
A rühességnek több típusa is létezik és mindegyik típust más parazita okozza. A leggyakoribb típusok a következők:
- Sarcoptic mange: Ez a leggyakoribb típusú rühesség és nagyon fertőző. A sarcoptic rühatkák szabad szemmel nem láthatók, de a kutya bőrében élnek és súlyos viszketést okoznak.
- Demodectic mange: Ez a fajta rühesség általában nem fertőző és gyakran a kutyákban már jelenlévő rühatkák okozzák. A demodex rühatkák általában nem okoznak súlyos tüneteket, de a kutya bőrének gyulladását és irritációját okozhatják.
- Cheyletiella mange: Ezt a rühességet „kutyás korpásodásnak” is nevezik és a Cheyletiella yasguri nevű parazita okozza. A Cheyletiella rühatkák szabad szemmel is láthatók és enyhe viszketést okoznak.
A rühesség diagnosztizálása:
A rühességet állatorvos diagnosztizálja a kutya bőréből vett kaparékvizsgálat alapján. A kaparékvizsgálat során az állatorvos mikroszkóp alatt vizsgálja a bőrmintát, hogy rühatkákat találjon.

Kezelése:
A rühesség kezelése a típusától függ. A sarcoptic rühességet általában ivermektin vagy selamektin nevű gyógyszerrel kezelik, amelyet szájon át adnak vagy a bőrre kennek. A demodex rühességet gyakran nem kell kezelni, de ha a tünetek súlyosak, az állatorvos gyógyszeres kezelést írhat elő. A Cheyletiella rühességet ivermektinnel vagy fipronillal kezelik, amelyet a kutya bőrére kennek.
A rühesség megelőzése:
A rühesség megelőzésének legjobb módja a kutya rendszeres fürdetése és a fésülése. Ez segít eltávolítani a rühatkákat a kutya bőréből és szőréből. A kutyát távol kell tartani más fertőzött kutyáktól is.
Ha úgy gondolod, hogy a kutyád rühes, fontos, hogy mielőbb állatorvoshoz vidd. A rühesség súlyos bőrbetegség, amely ha nem kezelik, súlyos egészségügyi problémákhoz vezethet.
A kutyatartás egy felelős döntés, ezért mindig figyeld viselkedését és vigyázz az egészségére!