Pekingi palotakutya: A császári kedvenc méltóságteljes varázsa
A pekingi palotakutya, más néven palotapincsi vagy oroszlánkutya, egy ősi és lenyűgöző kutyafajta, amely Kína császári udvarából származik. Különleges megjelenése, bátor természete és méltóságteljes viselkedése miatt évszázadok óta nagy becsben tartják. Ismerjük meg közelebbről ezt az egyedülálló társasági kutyát!
Pekingi palotakutya eredete és történelme
A pekingi palotakutya története több ezer évre nyúlik vissza az ókori Kínába. A legenda szerint egy oroszlán és egy selyemmajom szerelméből született, megőrizve az oroszlán bátorságát és a majom apró termetét. DNS-vizsgálatok alapján a világ egyik legrégebbi kutyafajtája, melynek génállománya igen közel áll a farkaséhoz.
Évszázadokon keresztül kizárólag a kínai császári palotában, a Tiltott Városban tarthatták őket. Nagy tisztelet övezte ezeket a kutyákat; lopásuk vagy bántalmazásuk halálbüntetést vont maga után. A császárok gyakran ruhájuk ujjában hordozták őket, és úgy tartották, hogy ezek a kis „oroszlánkutyák” elűzik a gonosz szellemeket. A fajta tenyésztését személyesen az uralkodó felügyelte, és nagy hangsúlyt fektettek a méltóságteljes megjelenésre és a különleges, „oroszlánsörényt” idéző szőrzetre.
A pekingi palotakutya a 19. század közepén, a második ópiumháború során került Nyugatra. 1860-ban, Peking elfoglalásakor brit katonák öt példányt találtak a császári palotában, melyeket Angliába vittek. Az egyik kutyus Viktória királynőhöz került, aki „Looty”-nak nevezte el. Innentől kezdve a fajta gyorsan népszerűvé vált Európában és Amerikában is.
Megjelenése és jelleme
A pekingi palotakutya egy kistestű, de meglepően robosztus felépítésű kutya. Jellegzetességei:
- Fej: Széles, lapos koponya, rövid, ráncos pofa (brachycephal koponyaforma), nagy, kerek, sötét és kissé kidülledő szemek, valamint szív alakú, lelógó fülek, melyeket dús szőrzet borít.
- Test: Rövid, görbe lábak, hosszú test, mély mellkas. Farkát magasan tűzve, a hátára kunkorítva hordja.
- Szőrzet: Hosszú, egyenes, dús fedőszőrzet és puha aljszőrzet jellemzi. A nyak körül látványos „sörényt” visel, a lábakon és a farkon pedig zászlós szőrzet található. Számos színváltozatban előfordulhat, például vörös, őzbarna, fekete, fehér, vagy foltos.
- Méret és súly: Marmagassága általában 15-23 cm, súlya pedig 3-6 kg között mozog.

Jellemét tekintve a pekingi palotakutya bátor, magabiztos, intelligens és rendkívül hűséges a családjához. Méltóságteljes és kissé tartózkodó lehet idegenekkel szemben, de amint megismeri őket, barátságossá válik. Igazi egyéniség, néha makacs tud lenni, és megvan a saját véleménye a dolgokról. Bár apró termetű, kiváló jelzőkutya, a legkisebb neszre is azonnal reagál ugatással. Szereti a kényelmet és a figyelmet, igazi „öleb”.
Pekingi palotakutya gondozása
A pekingi palotakutya tartása gondos odafigyelést igényel, különösen a szőrzetápolás és az egészségmegőrzés terén.
- Szőrzetápolás: Dús bundája napi szintű, alapos fésülést igényel, hogy megelőzzük a szőr összegubancolódását és filcesedését. Különös figyelmet kell fordítani a fülek mögötti területekre, a lábakra és a has alatti részekre. A pofa ráncait tisztán és szárazon kell tartani a bőrfertőzések elkerülése érdekében. A szemeket is rendszeresen tisztítani kell. Fürdetni csak szükség esetén, kímélő kutyasamponnal ajánlott.
- Mozgásigény: Nem tartozik a kifejezetten aktív fajták közé. Napi rövid séták és némi játék a lakásban általában kielégítik mozgásigényét. Nem alkalmas hosszú túrákra vagy intenzív sportokra.
- Etetés: Hajlamos az elhízásra, ezért fontos a megfelelő mennyiségű és minőségű táplálék biztosítása. Válogatós lehet, ezért érdemes jó minőségű, kistestű kutyáknak kifejlesztett száraztápot vagy gondosan összeállított házi kosztot adni neki. A napi kétszeri etetés ideális számára. Figyeljünk a jutalomfalatok mennyiségére!
- Egészség: Lapos arca (brachycephal szindróma) miatt hajlamos légzési nehézségekre, különösen meleg, párás időben. Óvni kell a túlhevüléstől. Gyakoriak lehetnek nála a szemproblémák (pl. szemszárazság, sérülések), bőrredő-gyulladások, valamint a porckorongproblémák (IVDD). A fogkő kialakulása is jellemző lehet, ezért a rendszeres fogápolás fontos. Várható élettartama 12-15 év.
- Nevelés: Intelligens, de önfejű természete miatt a nevelése türelmet és következetességet igényel. A korai szocializáció elengedhetetlen, hogy jól kijöjjön más kutyákkal és emberekkel. Pozitív megerősítésen alapuló módszerekkel jól tanítható.
Kinek ajánlott ez a császári szépség?
A pekingi palotakutya ideális társ lehet:
- Kevésbé aktív életmódot folytató embereknek vagy idősebb gazdiknak.
- Lakásban élőknek, mivel kis mérete és mérsékelt mozgásigénye miatt jól alkalmazkodik a városi környezethez.
- Akik egy hűséges, bátor és karakteres társra vágynak.
- Akiknek van idejük és energiájuk a rendszeres szőrápolásra.
- Olyan családoknak, ahol a gyerekek már nagyobbak és tudják, hogyan kell bánni egy kistestű kutyával.

A pekingi palotakutya egy igazán különleges és szervetnivaló fajta, amely évszázadok óta elbűvöli az embereket méltóságteljes megjelenésével és egyedi jellemével. Aki egy ilyen „oroszlánszívű” apróságot választ társául, egy életre szóló, hűséges barátra lel benne.